Aktualności

Fotowoltaika – od czego zacząć?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika – to fachowe określenie procesu pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca za pomocą fotoogniw. Panele słoneczne mają postać krzemowych płyt. Coraz częściej można je zauważyć na dachach i elewacjach domów oraz budynków firmowych. Inwestorzy decydują się na to rozwiązanie, ponieważ jest ono ekologiczne i ekonomiczne.

Ten rodzaj domowej elektrowni nie wymaga spalania paliw kopalnianych, a więc nie uszczupla naturalnych zasobów Ziemi i nie powoduje emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo korzystanie z takiej energii jest darmowe, dzięki temu rachunki za prąd są niższe. Energia wytworzoną dzięki fotoogniwom może być wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych, podgrzewania wody użytkowej oraz do ogrzewania domu.

Wykorzystanie fotowoltaiki do zasilania urządzeń elektrycznych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie paneli fotowoltaicznych należy dobrze zastanowić się, w jaki sposób będzie wykorzystywana energia elektryczna wytworzona dzięki nim.

Oficjalne statystyki mówią, że w przeciętnym, czteroosobowym gospodarstwie domowym zużycie roczne prądu wynosi 1900 – 2100 kilowatogodzin. Do zasilenia wszystkich urządzeń w domu potrzeba kilkunastu kilowatów. Jednak nigdy, a przynajmniej bardzo rzadko, wszystkie sprzęty elektryczne pracują jednocześnie. Dlatego eksperci dla domów jednorodzinnych zalecają tworzenie instalacji fotowoltaicznych o mocy szczytowej do 5 kW, co w praktyce oznacza konieczność montażu paneli o powierzchni około 34 m². Najczęściej spotykanymi w Polsce rozwiązaniami są systemy generujące 1 – 3 kW.

Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli słonecznych warto zastanowić się, jakie urządzenia będą czerpać z nich energię. Warto przy tym uwzględnić lodówki i chłodziarki, które pracują przez całą dobę, toteż oszczędność przy podłączeniu ich do instalacji fotowoltaicznej będzie widoczna. Inne urządzenia, które sprawdzają się w takim systemie to np. pralka, zmywarka, klimatyzacja czy ładowarki to telefonów i komputerów oraz urządzenia pozostające w stanie stałego czuwania.

Fotowoltaika do ogrzewania domu

Z energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne można skorzystać także do ogrzania pomieszczeń. W tym przypadku moc instalacji będzie zależała od wieku i izolacji budynku. Ogrzanie 1 m² powierzchni w starych domach ze słabą izolacją wymaga około 200 kWh w skali roku, w budynkach po termomodernizacji zużycie energii wynosi 70 kWh, a w nowoczesnych, dobrze ocieplonych domach do ogrzania 1 m² potrzeba jedynie 35 kWh rocznie. W zależności od powierzchni oraz rodzaju ocieplenia z łatwością obliczysz zapotrzebowanie Twojego domu na energię pozyskiwaną z pomocą fotoogniw. Decydując się na taką formę zasilania ogrzewania elektrycznego, należy jednak pamiętać, że wydajność paneli zależy od ilości docierającego do nich słońca – zatem zimą i jesienią będą one działały mniej skutecznie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie fotoogniw z pompą ciepła, co zapewni stały odbiór energii z instalacji. Dzięki pompie pomieszczenia latem będą chłodzone, zimą ogrzewane, a dodatkowo cały czasu dostępna będzie ciepła woda bez dodatkowych kosztów. Innymi sposobami ogrzewania pomieszczeń z wykorzystaniem fotowoltaiki są: piece centralnego ogrzewania, rozlokowane w każdym pomieszczeniu grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe oraz promienniki podczerwieni.

Dofinansowanie instalacji

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to kosztowna inwestycja, choć już nie tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. W dużej mierze ma to związek z polityką Unii Europejskiej, która dąży do zastępowania konwencjonalnych źródeł energii – odnawialnymi. Rozważając montaż paneli słonecznych, warto zapoznać się z programami: „Prosument 2”, „Mój prąd”, czy „Czyste powietrze”, w ramach których można uzyskać dofinansowanie instalacji. W niektórych województwach działają także regionalne programy wsparcia dla osób inwestujących w odnawialne źródła energii.