Aby lampa prawidłowo spełniała swoje funkcje, konieczne jest zamontowanie źródła światła. Wybierając żarówkę do swoje oprawy, należy zwrócić uwagę na kształt główki oraz rodzaj gwintu. Na rynku dostępnych jest ponad sto różnych rodzajów trzonków źródeł światła. Oto zestawienia siedmiu najpopularniejszych trzonków i ich zastosowania.
E27 – ten trzonek o średnicy dwudziestu siedmiu milimetrów będzie pasował do wielu dostępnych na rynku lamp. Jest to najpopularniejszy typ gwintu. Można go znaleźć w żarówkach energooszczędnych, halogenowych i LED, które powinny być zasilane napięcie sieciowym 230 V.
E14 – to kolejny popularny wkręcany trzonek. Jego średnica wynosi czternaście milimetrów. Ponieważ jest mniejszy od E27, często bywa nazywany małym gwintem. Podobnie jak E27 źródła światła z takim trzonkiem często można spotkać w gospodarstwach domowych. Ten rodzaj gwinta występuje w żarówkach kulkowych, rurkowych i świecowych. Takie źródła światła montuje się między innymi w lampach halogenowych i reflektorach. Można go też znaleźć w kinkietach i nocnych lampkach. Żarówki z gwintem E14 zasilane są prądem zmiennym 230 V.
E10 – trzonek o niewielkiej, zaledwie dziesięciomilimetrowej średnicy można znaleźć w latarkach oraz źródłach światła specjalnego przeznaczenia.
GU10 – trzonek z mocowaniem bagnetowym, popularnie bywa nazywany bolcem. Gwint stanowią dwa piny znajdujące się w odległości dziesięciu milimetrów od siebie. Po umieszczeniu ich w otworach gwintowych należy obrócić trzonek o ćwierć obrotu, aby poprawnie zamontować źródło światła. Takie żarówki powinny być zasilane prądem zmiennym o napięciu 230 V. Ten rodzaj gwinta jest najczęściej spotykany w halogenowych i LED-owych źródłach światła do opraw oświetlenia punktowego, między innymi w reflektorach.
G9 – trzonek w postaci dwóch, wykonanych z blachy lub drutu nóżek, zagiętych w kształt litery „U”. Takie gwinty można spotkać w kinkietach i plafonach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na typowe źródło światła. Żarówki z tym gwintem zasilane są prądem zmiennym o napięciu 230 V.
GU5.3 – trzonek z oddalonymi od siebie o pięć i trzy dziesiąte milimetra pinami. Żarówki z tym gwintem wykorzystuje się w łazienkach, kuchniach oraz lampach zewnętrznych. Takie źródła światła mogą być stosowane w miejscach wilgotnych, ponieważ do ich prawidłowego funkcjonowania wystarczy niskonapięciowy prąd – 12 V. Jednak jest to też powodem, dla którego w przypadku takich żarówek konieczne jest stosowanie transformatorów.
G4 – trzonek z dwoma pinami w odległości czterech milimetrów. Można spotkać go w żarówkach halogenowych i LED-owych, które stanowią dekoracyjne źródło światła w oprawach meblowych, okapach kuchennych, podwieszanych sufitach czy wykorzystywane są jako oświetlenie podłogowe. Żarówki z tym gwintem zasila prąd o napięciu 12 V – do prawidłowej pracy źródła światła konieczny jest zasilacz stabilizujący napięcie.
To tylko niektóre z dostępnych na rynku rodzajów trzonków żarówek. Duży wybór gwintów i kształtów główek pozwala tworzyć oprawy o finezyjnych formach, do których z łatwością można dobrać do nich odpowiednie źródło światła.