Ostatnim etapem wykonywania instalacji wodnej jest jej zabezpieczenie przed zamarzaniem. Należy przewidzieć to, że nawet klimat umiarkowany w Polsce przynosi czasem wyjątkowo mroźne i śnieżne zimy. Nawet jeden dzień z temperaturami mocno poniżej zera może prowadzić do powstania rozszczelnień i pęknięć instalacji wodnej, co spowoduje zalaniem pomieszczeń. Woda przemoczy również elementy strukturalne domu, co poskutkuje kolejnymi szkodami w ujemnej temperaturze. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ocieplenie rur przed zamarznięciem. Jak to zrobić?
Samodzielne zabezpieczenie rur wodnych przed zamarzaniem nie należy do trudnych i skomplikowanych zadań. Dostępnych jest wiele produktów izolujących, które skutecznie pozwolą uporać się z ociepleniem rur wodnych w twoim domu. Zanim zdecydujesz się jednak na którykolwiek z nich, warto zwrócić uwagę na otuliny, które możesz zastosować. Materiał izolacyjny powinien bowiem charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła – oznaczany jest on przez producentów grecką lambdą.
Dobrze jest także sprawdzić, jak zachowuje się dana otulina w różnych temperaturach, na przykład niektóre dobrze wytrzymują w wyższych temperaturach, jednak kurczą się przy niskich. Inne jeszcze są w stanie sobie poradzić jedynie w umiarkowanych warunkach. Materiały izolacyjne powinny być również elastyczne, niepalne oraz odporne na wilgoć.
Aby przystąpić do ocieplania, trzeba najpierw rozróżnić rury wewnętrzne i zewnętrzne oraz poszczególne instalacje, a następnie dobrać do nich izolatory. Do wyboru masz elementy dopasowane do poszczególnych elementów instalacji, przykładowo warianty przeznaczone do osłonięcia kształtek czy podłużne otuliny o określonej średnicy.
Ostatnią kwestią jest wybór materiału izolacyjnego. Do najczęściej używanych należy wełna mineralna albo szklana, która będzie odporna na skrajnie wysokie temperatury. To właśnie dlatego doskonale sprawdzi się do rur przewodzących gorącą wodę. Możesz zdecydować się także na piankę polietylenową, która toleruje temperatury z zakresu od –80 do 105 stopni Celsjusza, może być jednak mniej trwała niż wełna mineralna i szklana.
Wybór materiału izolacyjnego jest bardzo ważną kwestią, która zadecyduje o tym, czy nasze rury będą odpowiednio zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami. Dlatego jeśli nie jesteś pewien, jak dobrać właściwy materiał, zawsze możesz skonsultować się ze specjalistą i poprosić o radę.