Grzejniki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością, jako wydajna i komfortowa w użytkowaniu alternatywa dla tradycyjnych grzejników wodnych. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w pomieszczeniach, takich jak salon, kuchnia czy sypialnia, jak i w łazienkach, gdzie ogrzewanie potrzebne jest przez cały rok jako wspomaganie osuszania powietrza w pomieszczeniu. Z tego względu producenci starają się jak najlepiej dopasować swoją ofertę do potrzeb Klientów, a na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju modeli. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto sprawdzić, czy jest ono odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb i wymagań. Zatem kiedy warto wybrać elektryczny grzejnik i jak sprawdzić, który model jest dla nas najlepszy?
Warto wiedzieć, że grzejnik elektryczny idealnie sprawdzi się szczególne wtedy, gdy potrzebne jest ogrzewanie poza sezonem jesienno-zimowym. Będzie również odpowiednim wyborem w sytuacji, kiedy z różnych względów nie mamy możliwości podłączenia kaloryfera do kotła centralnego ogrzewania lub kiedy wyjątkowo często występują problemy z dostawą ciepła z powodu utrudnień czy awarii.
Ogromną zaletą, którą posiadają grzejniki elektryczne jest to, że samodzielnie można decydować o tym, kiedy ogrzewanie jest nam potrzebne. Doceniają je więc szczególnie mieszkańcy bloków mieszkalnych, w których to administracja budynku decyduje o tym, czy włączyć ogrzewanie. Ich decyzje nie zawsze są dopasowane do potrzeb lokatorów oraz panującej na zewnątrz pogody.
Ponadto grzejniki elektryczne stosunkowo szybko zaczynają oddawać ciepło, ogrzewając wnętrza pomieszczeń w odróżnieniu od modeli tradycyjnych, przy których czas oczekiwania jest znacznie dłuższy. Dzięki temu użytkownik ponosi koszty związane wyłącznie z energią faktycznie dostarczoną do naszego domu, bez zbędnych opłat za wyprodukowanie i transport ciepła do kaloryfera.
Najważniejsze jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności, także w przypadku grzejników elektrycznych. Ponieważ są podłączane do prądu, nie mogą zostać umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie źródła bieżącej wody lub zbiornika na nią. Należy o tym pamiętać szczególnie, jeśli chcemy, aby grzejnik elektryczny znajdował się w łazience – niedopuszczalne jest zawieszenie go w okolicach brodzika prysznicowego lub nad wanną.
Ważne jest również to, aby grzejnik elektryczny znajdował się pobliżu gniazdka z prądem. Co ważne, można również podłączyć kaloryfer na stałe z instalacją elektryczną, stosując automatyczny termostat zamiast ręcznego ustawiania temperatury. Będzie w ten sposób kontrolował i utrzymywał temperaturę w pomieszczeniu na stałym poziomie, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem dla mieszkańców.
Wybierając grzejnik elektryczny należy przede wszystkim wyliczyć, jaka moc grzejnika jest potrzebna do ogrzania pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Dobrze także zwrócić uwagę na wymiary danego modelu i jego kształt, ponieważ musi być dopasowany do przestrzeni, którą chcemy na niego przeznaczyć – są to zwykle przestrzenie pod parapetem lub miejsce przy drzwiach. Należy koniecznie wziąć także pod uwagę to, aby zachować odpowiednie względy bezpieczeństwa.