Aktualności
kobieta sterującą termostatem w domu

Od czego zacząć planując inteligentny dom?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się inteligentne domy. Nic w tym dziwnego, w końcu obecny trend w projektowaniu wnętrz dąży do maksymalnej optymalizacji przestrzeni, w której żyjemy. Wymagamy coraz więcej od budynków, więc nasz dom ma już nie tylko zapewniać nam przysłowiowy dach nad głową, ma również spełniać wszystkie nasze potrzeby w chwili, gdy się pojawiają. Inteligentne systemy pozwolą nam na zaoszczędzanie pieniędzy na comiesięcznych rachunkach oraz efektywne zarządzanie całą przestrzenią, co z pewnością zagwarantuje nam komfort oraz spokój. Warto jednak wiedzieć, że taka inwestycja wiąże się z wieloma wyborami. Jako przyszły użytkownik musisz bowiem zdecydować, na czym Ci najbardziej zależy i który system wybrać. Zatem od czego zacząć planując inteligentny dom? Co warto wiedzieć na samym początku?

Pierwszy krok – pomoc specjalistów będzie niezbędna

Jeśli myślisz o tym, aby mieć inteligentny dom, warto szukać porad i inspiracji, a także czytać opinie osób, które mają już za sobą tego rodzaju inwestycję. Pamiętaj, że im więcej będziesz wiedział, tym lepiej będziesz przygotowany do podejmowania różnych decyzji, a tych z pewnością nie będzie brakowało. Najważniejsze w inteligentnym domu jest to, aby był prosty i intuicyjny nie tylko podczas codziennego życia, ale także w procesie sterowania jego różnymi funkcjami i dostosowywania ich do potrzeb Mieszkańców.

Zaprojektowanie i zrealizowanie całego systemu, na którym będzie oparty inteligentny dom, wymaga już specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w tego typu projektach, należy je więc zlecić profesjonalistom, którzy działają w branży. Nazywa się ich integratorami, ponieważ znają się zarówno na projektowaniu inteligentnych domów, jak i ich realizacji. Jeśli się z nimi skontaktujesz, z pewnością rozwieją wiele wątpliwości, a także doradzą w kwestii doboru różnych funkcjonalności.

mężczyzna sterujący domem ze swojego smartfona

Inteligentny dom jako odpowiedź na Twoje potrzeby

Możesz być bardzo pozytywnie zaskoczony, jakie funkcje będzie posiadał Twój przyszły inteligentny dom. Najlepiej jest stworzyć listę życzeń w oparciu o to, czego potrzebujesz, aby Twoje życie stało się łatwiejsze i bardziej komfortowe. Przykładowo system inteligentnego domu może wysyłać Ci powiadomienie zawsze wtedy, gdy ktoś przekroczy jego próg – będziesz więc wiedział, że dzieci wróciły już ze szkoły, a Twój dobytek jest bezpieczny. Może również pamiętać za Ciebie o wyłączeniu wszystkich świateł i urządzeń, gdy tylko opuścisz swoją posesję. A to tylko wstęp do tego, co może zaoferować Ci inteligentny dom.

Proces inwestycji w inteligentny dom

Ważne jest to, aby planować możliwości swojego inteligentnego domu z rozmachem, a realizować je stopniowo – w ten sposób uzyskasz maksymalnie zadowalający efekt, nie obciążając zbytnio naraz swojego budżetu. Można przykładowo zacząć od automatyzacji salonu lub sypialni, aby z upływem czasu dodawać kolejne pomieszczenia, kiedy tylko pozwolą na to warunki finansowe.

Warto również pamiętać, że inteligentny dom stanowi dość spory wydatek, jest jednak dużo mniej kosztowny w utrzymaniu i eksploatacji, więc inwestycja zacznie nam się powoli zwracać na przestrzeni lat. Natomiast jeśli mowa o komforcie mieszkania, wygodzie w codziennym życiu czy też spokoju o bezpieczeństwo posesji, inteligentny dom nie ma sobie równych.

W ofercie naszych hurtowni elektrotechnicznych znajdują się produkty z automatyki budynkowej. Produkty dostępne w oddziałach, ale także na stronie internetowej https://www.elhl.pl/gniazda-laczniki-automatyka-budynkowa-c-326_332.html